جهان کتاب؛ کتاب آخر نویسندگان، عصر طلایی سینما و نگاه ویراستار

0

جهان كتاب
شماره 329 ـ 330
مهر و آبان 1395

این شماره با نوشته‌ای از پرویز دوائی آغاز می‌شود: «در پس كوچه‌های پاریس». حكایت با یادی از ارنست همینگ‌وی و كتاب جشن بردوام او و پاریس اواسط قرن بیستم به حركت در می‌آید و به «عصر طلایی» سینما (دهه‌های 1930ـ1950) می‌رسد و سینماتك‌های پس‌كوچه‌های پاریس و خاطرة نویسنده از تماشای چند اثر كلاسیك سینمای جهان در آن‌ها. سپس از سینماهای منفرد و پراكنده‌ای در تهران پنجاه‌ـ شصت سال قبل در چهار راه مخبر‌الدوله و لاله‌زارنو  یاد می‌شود كه فیلم‌های خوب قدیمی را نمایش می‌دادند. نام فیلم «گیلدا» و بازیگر نقش اول آن (ریتا هیورث) خیال دوائی را پرواز می‌دهد به روزی برفی در اوایل دهة 1350 در شمیران، همراه با عباس كیارستمی و مرتضی كاخی، كه اتفاقی «گیلدا»ی دیگری را می‌بینند كه در آن سال‌ها شهرت غیررسمی‌اش دست‌كمی از «گیلدا»ی سینما نداشت…

jahan-ketab-content«كتاب آخر» نوشتة احمد اخوّت مقاله‌ای است دربارة آخرین اثر نویسندگان: نقطه‌های پایانی بر سال‌ها كار؛ خاموش كردن چراغ‌ها و پایین كشیدن پرده‌ها.

«رشید یاسمی: شعر، تجدد و اخلاق» نوشتة كامیار عابدی به زندگی و آثار این استاد تاریخ و ادبیات در شصت‌و‌ پنجمین سالمرگش اختصاص دارد. در این مقاله هم سروده‌های رشید یاسمی تحلیل شده است و هم نوشته‌های او در زمینة نقد ادبی.

سجاد آیدنلو، شاهنامه‌پژوه نام‌آشنا، در مقالة «منظومه‌ای پهلوانی از سدة پنجم هجری» به نقد و بررسی فرامرزنامة بزرگ (از سراینده‌ای در اواخر قرن پنجم هجری) پرداخته است.

در این شماره دو مقاله دربارة كتاب‌هایی سینمایی اخیر می‌خوانیم: «كارنامة سینمانویسان» از سید فرید قاسمی و «رویای بهزاد رحیمیان» از كاوه بیات. در مقالة اول كتاب شناسی سینما در ایران از اصغر یوسفی‌نژاد و مطبوعات سینمایی ایران 1309ـ1395 از حسین گیتی نقد و بررسی شده است. مقالة دوم نیز به كتاب رویای صادقه: سیری در مستندات سال‌های آغازین سینما در ایران از بهزاد رحیمیان اختصاص دارد.

«در جست‌و‌جوی فرهنگ اصطلاحات دیوانی» نوشتة امین محمدی نقدی است بر كتاب ادبیات تاریخی و دیوانسالاری ایران… از محسن روستایی.

«در بازشناسی یك فرهنگ غنی» نوشتة خسرو محمدی كتاب هزار سال با كتاب (مجموعه مقالات علیرضا ذكاوتی قراگزلو) را بررسی می‌کند.

در ادامة نقدها و بررسی‌های این شماره، محمد نفیسی كتاب دعوت به جامعه‌شناسی/ زهره روحی را معرفی كرده است و معصومة علی‌اكبر دربارة كتاب فلسفة ملال/ لارس اسوندسن، ترجمة افشین خاكباز نوشته است. فرخ امیر‌فریار كتاب پنجره/ گی دومو پاسان، ترجمة علی اصغرسعیدی را بررسی كرده است.

مقالة «بی‌معنایی عشق در جهان ما» از حمید نامجو به رمان عشق در تبعید/ بهاء طاهر، ترجمة محمدرحیم فروغی می‌پردازد.

مقالة «رازهای مكتوم نسل پدری» نوشتة مهدی فخرزاده رمان آفتاب‌دار احمد هاشمی را از نگاهی جامعه‌شناسانه بررسی می‌كند.

كتایون كیایی كتاب شرلی/ شارلوت برونته، ترجمة رضا رضایی را بررسی كرده است و طلیعه خادمیان در «کاش من هم شاعر بودم» دربارة جدیدترین دفتر شعر صفورا نیرّی، شعرهای نیمشب مدار چهل و نُه درجه، نوشته است.

«خاطراتی كه به خاك سپرده نشد» از محبوبه شمشیرگرها معرفی كتابی است به همین نام كه به زبان انگلیسی (انتشارات راتلج، 2013) منتشر شده است و موضوع مقالات آن، خاطرات جنگ و دفاع مقدس در ایران است.

در ادامه، «آخرین محاكمة كافكا» از حمید شوكت به سرنوشت دست‌نوشته‌های منتشر نشدة كافكا اختصاص دارد و «دو یادداشت دربارة كافكا»/ ایوان كلیما، ترجمة رضا میرچی از نگاهی متفاوت به این نویسندة چك نگریسته است.

هومن عباسپور در «نگاه ویراستار»، كتاب دولت‌ها و سلسله‌های حاكم بر قلمرو اسلام صادق سجادی را بررسی كرده است. «این مقاله «ماله» «منِ»!» از آرش اخوّت به عارضه‌ای نوپدید در نوشتار فارسی پرداخته است.

پس از نهمین بخش از سلسله مقالات «نام‌های آثار ادبی از كجا آمده‌اند؟»/ گری دكستر، ترجمة پرتو شریعتمداری، «هزار و یك داستان» را می‌خوانیم. زری نعیمی در این شماره كتاب‌های زیر را نقد و بررسی كرده است:

  • حكایت راوی به روایت راوی ناظر/ غوغا بیات
  • خون‌مردگی/ الهام فلاح
  • رقص كاج‌ها/ علی حلاجی
  • گچ و چای سرد شده/ آتوسا افشین‌نوید
  • هر صبح می‌میریم/ سید احمد بطحایی

در «وقت شعر» این شماره، سایه اقتصادی‌نیا دو دفتر شعر را بررسی كرده است: این ساختمان به پرواز در آمده یا من/ شادی بختیاری‌نژاد و تابستان با برگ‌های برنده‌اش/ فرشته ساری.

در بخش «معرفی كوتاه» هم ده كتاب بررسی شده‌اند از جمله:

  • كیسانیه، تاریخ، ادبیات/ وداد القاضی، ترجمة احسان موسوی خلخالی؛
  • سازمان پرورش افكار و هنرستان هنرپیشگی/ جلال ستاری؛
  •  اسناد عبادی و آیینی شیعه و اسناد قضائی دورة قاجار/ هاشم رجب‌زاده؛
  • پهلوان زنده را عشق است/ سینا میرزایی؛
  • چه كسی موتسارت را كشت؟/ ارنست ویلهم هاینه، ترجمة علی اسدیان.

پایان‌بخش این شماره، «تازه‌های بازار كتاب» از فرخ امیرفریار است.

 

Print Friendly, PDF & Email
Share.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: