از روی این کتاب طبابت نکنید!

0

محمدرضا توکلی صابری

شوخی‌های پزشکی
دكتر محمدرضا توكلى صابرى
تهران: انتشارات معين، ٣٧٢ صفحه، ٢۵هزار تومان


این کتاب مجموعه ای است از شوخى ها
ى پزشكى در مورد بيماران و همه رشته هاى پزشكى مانند پزشكان، جراحان، داروسازان، دامپزشكان، دندانپزشكان، روانپزشكان، دانشجويان پزشكى، پرستاران، و نيز بيمارستان، تيمارستان و مانند آنها. نويسنده در مقدمه كتاب مى نويسد:
شايد در باره كمتر حرفه اى اين قدر شوخى، طنز، هزل، تمسخر، نيشخند، هجو، و يا داستانهاى خنده دار وجود داشته باشد. دليل آن هم اين است كه از بدو تولد تا هنگام مرگ، به هنگام بيمارى و يا در هنگام سلامت از خدمات اين حرفه استفاده مى كنيم. با اين حال هرلحظه دعا مى كنيم كه دچار وضعيتى نشويم كه بخواهيم از اين خدمات استفاده كنيم.

اگر در حدود هفتصد سال و اندى پيش عبيد زاكانى  در مورد تعريف پزشك و بيمارگفت: «بيمار يعنى تخته مشق حكيمان، و طبيب يعنى پيك اجل». هنوز هم تعريف و رابطه بين پزشك و بيمار به همين شكل در شوخى ها، طنز ها، و كاريكاتورهاى مختلف گفته و تصوير مى شود.
بعضى از شوخى ها و كاريكاتورها اثر خود مولف كتاب است كه به راحتى متوجه آنها خواهيد شد (چون بيشتر سبب انبساط خاطرتان خواهد شد!)، اگر هم متوجه آنها نشديد مى توانيد با مولف تماس بگيريد تا آنها را برايتان مشخص كند.
اين نكته را نيز بايد تذكر دهم كه براى نوشتن اين كتاب مجبور شدم به تحصيل در تمام رشته هاى علوم پزشكى و گاهى به رشته هاى تخصصى آن كه كار مشكلى بود، بپردازم، بلكه طنز نويسى و ترسيم كاريكاتور را هم تجربه كنم. بنابراين پس از خواندن اين كتاب و درك سختى ها و رنجهاى فراوان من در گردآورى  شوخى ها،  اميدوارم كه  افسرده و غمگين نشويد، بلكه با يادآورى شوخى هاى اين كتاب انبساط خاطر پيدا كنيد.
حتى اگر پس از خواندن كتاب كوششهاى مرا بيهوده يافتيد و به زحمات من براى تاليف چنين كتابى خنديديد ناراحت نمى شوم چون يكى از اهداف كتاب، يعنى شادمانى خواننده، برآورده شده است. در هر حال، با اين كتاب من انتقام بيماران و پزشكان را از يكديگر گرفتم، چون هريك مى توانند شكايات و ناراحتى هاى خود را از ديگرى در بخش مربوط به خود پيداكنند.
البته اين  موضوع فقط منحصر به دنياى انسانى نيست،  زيرا درد دل  و شكايت هاى جانوران زبان بسته را از دست موجودات دوپا كه خود را اشرف مخلوقات مى خواند شرح داده ام و براى رعايت بى طرفى كامل متقابلا مشكلات و شكايات درمانگران آنها را در بخش مربوط به دامپزشكان بازگو كرده ام.
با خواندن اين كتاب در باره دانش پزشكى  اطلاعات زيادى پيدا مى كنيد، اما به هيچ وجه از روى اين كتاب و حتى كتابهاى پزشكى ديگر به طبابت نپردازيد، زيرا همان طور كه مارك تواين گفته است هيچگاه از روى كتابهاى پزشكى طبابت نكنيد، زيرا ممكن است در اثر يك غلط چاپى بميريد.
اگر هم به دستورهاى اين كتاب عمل كرديد و  دچار عوارض ناگوارى شديد،  و يا جانتان را از دست داديد، اگر چه براى شما متاسفم، اما بايد بگويم كه بنده هيچ مسئوليتى در اين مورد ندارم و در هر دادگاهى كه مرا ببريد خواهم گفت كه آن دستور طبى به احتمال يك شوخى پزشكى بوده است.
اين كتاب يك راهنماى پزشكى است و مى تواند بسيارى از بيمارىها را درمان كند، اما نه با اجراى توصيه هاى پزشكى در آن، بلكه با خنديدن به آن توصيه ها! بهترين نسخه درمانى اين كتاب براى خوانندگان لبخند زدن است و توصيه مى شود كه در زندگى خوش بين تر و شادتر باشند و لبخند بزنند زيرا خنده بهترين دارو براى بيشتر بيمارىهاست. اول آن كه هزينه اى ندارد و غيرقانونى نيست. دوم اين كه كالرى، كلسترول، نمك، قند، و مواد شيميائى و سرطانزا ندارد (البته شيرينى دارد، ولى ماده غير قندى است و سبب مرض قند نمى شود)  و كاملا بى خطر است (اما بى خاصيت نيست). سوم اين كه براى اخم كردن از ٧٢ عضله استفاده مى شود، در حالى كه براى لبخند زدن فقط ١۶ عضله به كار مى رود.  بنابراين اگر ناراحتى شما از خستگى است، پيوسته اين كتاب را بخوانيد و بيشتر لبخند بزنيد.
اگر معنى اصطلاح و يا يك واژه پزشكى را نمى دانيد، اصلا نگران نباشيد، چون اين كتاب براى همه سنى، از كودكان هفت ساله تا هفتادساله، نوشته شده است و به همين جهت واژه نامه اى در پايان كتاب وجود دارد كه مى توانيد به آن رجوع كنيد تا معنى آنها را پيدا كنيد. اگر معنى  واژه اى را نمى دانيد و در اين واژه نامه پيدا نكرديد، برايتان متاسفم، چون بايد دوباره به كلاس سوادآموزى برويد، زيرا كه مشخص است كه سالهاست روزنامه و يا كتابى را در دست نگرفته ايد!
هشدار در مورد عوارض جانبى اين كتاب: اگر پس از خواندن تمامى كتاب از خنده روده بر شديد و دلتان درد گرفت، يا اشك به چشم هايتان آمد، و يا به بى اختيارى ادرار دچار شديد، اين جانب هيچ گونه مسئوليتى را نمى پذيرد. بى درنگ به متخصص دستگاه گوارش، چشم پزشك، و يا متخصص بيماريهارى دستگاه ادرارى رجوع كرده و به دستور آنها عمل كنيد (لطفا يك نسخه از اين كتاب را نيز با خود ببريد و به آنها نشان دهيد تا آنها علت ناراحتى شما را بهتر بفهمند،  و درضمن شما هم به طور غير مستقيم به ترويج كتاب كمك كرده باشيد). 
به اميد روزى كه پس از خواندن اين كتاب ديگر براى هميشه اخم كردن را از ياد ببريد، و لبخند زدن عادت روزانه شما باشد.
 
* مولف طناز کتاب، کتاب دیگری هم در یادداشت خود برای راهک معرفی کرده است به این شرح:
 
چنين گويند طبيبان
دكتر محمدرضا توكلى صابرى
۶١٢ صفحه، انتشارات معين، ۴٠هزار تومان
مجموعه اى ازداستانهاى پزشكى كه در طى بيش از سى سال نويسنده در مورد مشكلات و مسايل پزشكى نوشته است. اين داستانهاى كوتاه كه طنز و تراژدى را باهم دارند، به طور غير مستقيم به آموزش پزشكى مى پردازند. شخصيت هاى اين داستانها متفاوت هستند. از پزشكى كه در حال انجام خدمت وظيفه است، تا پرستارى كه بيمار هنرمندى را درمان مى كند. از جراحى كه به جبهه جنگ رفته است، تا دامپزشكى كه در روستا به كار اشتغال دارد. از دانشجوى پزشكى كه خياط لباسش را درست ندوخته است، تا دندانپزشكى كه مى خواهد بيمار پر حرف خود را آموزش بدهد. از متخصص پزشك قانونى كه مى بايد علت پزشك رجوع كرده است. از پزشك زنى كه با مشكلات روزمره خود روياروست تا پهلوان پيرى كه در زير تيغ جراحى قرار مى گيرد. 
Print Friendly, PDF & Email
Share.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: