اوتیسم در رمانی با چاشنی عشق، مهاجرت و تنهایی

2

امیر عباس كلهر
روزنامه اعتماد

عشق، مهاجرت، تنهایی و توجه به كودكان مبتلا به اوتیسم كه متاسفانه در جامعه ما آن‌طور كه باید و شاید به آنها توجه نشده است، درون‌مایه‌های اصلی رمان «متولد ١٦ آگوست» نوشته سپیده محمدیان است؛ رمانی كه امسال روانه بازار كتاب شده است.

«متولد ١٦ آگوست» كه روایتی از كودكان مبتلا به اوتسیم و زندگی مادران آنها است، نخستین كتاب سپیده‌سادات محمدیان نیست و از او كتاب‌های چهلم، روایت حوا و خوشه گندم، آمدن، ماندن، رفتن نیز در بازار كتاب موجود است.

سپیده محمدیان در گفت‌وگویی درباره كتاب گفته است: «مادران اوتیسم با وجود اینكه از بحران‌های روحی جدی رنج می‌برند، مورد غفلت واقع‌ شده‌اند.» و حالا نویسنده كتابی را روانه بازار كرده كه روایتی از زندگی این بچه‌ها و مادران‌شان است. البته داشتن دغدغه درباره كودكان مبتلا به اوتیسم از سوی نویسنده نیز در نگارش این كتاب موثر بوده است، چراكه سپیده محمدیان مدتی با انجمن اوتیسم ایران همكاری داشته یا در جلسات مادران اوتیسم حضور داشته و صحبت‌های آنها را شنیده است كه با این ظرافت و دقت توانسته است زندگی این بچه‌ها و مادران را وارد رمانش كند.

البته نباید گمان كنید كه همه صفحات كتاب درباره بچه‌های مبتلا به اوتیسم است، بلكه توانایی نویسنده در جایی مشخص می‌شود كه نه ‌تنها در قصه رمان روایتی از این كودكان و مادران آنها كه مورد غفلت واقع‌ شده‌اند نوشته است بلكه دیگر بحران‌های انسان دنیای مدرن را نیز وارد رمان كرده است.

رمان در قالب رابطه یك پدر و دختر روایت می‌شود و همان ابتدای شروع به خواندن با سه شخصیت اصلی رمان آشنا می‌شوید؛ نگار، دلدار و حمید. دلدار و حمید دختر و پدری هستند كه در طول كتاب با خواننده همراه هستند. پدری كه قصه با آن شروع می‌شود و در فرودگاه منتظر رد شدن از گیت و دیدن دخترش (دلدار) است. دختری كه هشت سال است خارج از كشور زندگی می‌كند. رابطه‌ای طولانی مدت داشته و آن را از دست داده و حالا در خارج از كشور وارد رابطه‌ای جدید شده است. دختری كه مفهوم وطن و خانه برایش شبیه به قبل نیست.

در صفحاتی كه مربوط به روایت قصه دلدار است نویسنده سعی كرده است، مفهوم مهاجرت و اتفاقات بعد از آن را كه برای مهاجر اتفاق می‌افتد به خواننده القا كند. از طرفی همراه با دلدار و حمید شخصیت دیگری هم در كتاب وجود دارد كه اسم آن نگار است؛ دوست حمید كه پدر دلدار است. با ورود این شخصیت به قصه و صحبت‌هایی كه دلدار و حمید درباره او می‌كنند مفهوم عشق، ازدواج و دوست داشتن هم در كتاب وارد می‌شود. البته هستند شخصیت‌های دیگری مانند دومان كه دوست دلدار است و در خارج از كشور همراه او زندگی می‌كند.

تنهایی از دیگر نكاتی است كه نویسنده در طول رمان به آن اشاره می‌كند و ذهن خواننده را به مفهوم تنهایی درگیر می‌كند. نویسنده از شخصیت دلدار (دختر قصه) برای استفاده از این مفهوم بیشترین استفاده را می‌كند؛ شخصیتی كه در گذشته رابطه‌ای عاشقانه داشته و بعد از جدایی حالا به مرحله‌ای رسیده است كه نویسنده درباره آن می‌نویسد: «شاید از همین‌جا بود كه دلدار به دومان هم دل نبسته بود. شاید دلدار زیاد از حد به ‌تنهایی آدم‌ها باور داشت و این هم شاید بخشی از اقبال نوشته‌ای بود كه دومان به آن ایمان داشت.»

حمید (پدر) به خارج از كشور رفته است تا دلدار را به ایران بازگرداند. نگرانش بوده و طبق توصیه‌ای متوجه شده كه حال ‌و روز دخترش مانند گذشته نیست. دختری كه زمانی شور و حال مخصوص به خود را داشته، حالا افسرده به نظر می‌رسد و خیلی حرف نمی‌زند. دلدار قصدش از مهاجرت وكالت بوده و حالا روزهایش را با رسیدگی به كودكان اوتیسم می‌گذراند؛ همین امر باعث شده كه معنا و مفهوم زندگی‌اش دچار تغییر شود. در طول سفر حمید به خارج از كشور برای بازگرداندن دخترش به ایران، دلدار سعی می‌كند تصمیم درستی بین ماندن و بازگشت به وطن بگیرد. در پشت جلد كتاب هم نوشته شده است: «دلدار گفته بود: من از خداحافظی‌های طولانی بیزارم. یه خداحافظی طولانی، مثل پریدن از یك ارتفاع بلنده. هرچه ‌قدر دل‌دل كنی، هرچه ‌قدر این‌پا اون‌پا كنی فقط سخت‌ترش می‌كنی. باید چشماتو ببندی و یكدفعه بپری… قبل از اینكه ترس نگه‌ات داره… برای همین من از خداحافظی‌های طولانی بیزارم.»

رمان «متولد ١٦ آگوست» را انتشارات «روشنگران و مطالعات زنان» كه مدیریت آن با شهلا لاهیجی است، منتشر كرده و ناشر در معرفی كتاب نوشته است: «متولد ١٦ آگوست ورود به حباب تنهایی آدم‌ها، هراس‌شان از مرگ، حسرت‌شان در عشق و اندوه‌شان در پذیرش واقعیت‌هاى انكارناپذیر زندگی‌شان است. تجربه مقطعی از زندگی است كه شكاف میان رویاهای زنگ‌زده گذشته و باور آینده‌ای عاری از آنها به چشم می‌آید. ترس از دل بستن و دل كندن، هراس از دست دادن كسانی كه چون جان دوست‌شان داریم و درنهایت تن‌دادن به تغییر، گذرگاه‌هایی است كه آدم‌های داستان متولد ١٦ آگوست از آن عبور می‌كنند.»

رمان «متولد ١٦ آگوست» كه با قیمت ١٢هزار تومان و در ١٦٦ صفحه منتشرشده، رمانی خواندنی است اما نه برای اینكه به كودكان مبتلا به اوتیسم كه آن‌طور كه باید و شاید در دنیای ادبیات به آنها توجه نشده، توجه كرده است بلكه از جهت اینكه از دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌های بخشی از آدم‌های این روزها نوشته كه شاید كمتر به آنها با این روایت و قصه پرداخته‌شده است.

Print Friendly, PDF & Email
Share.

2 دیدگاه

    • اگر در ایران باشید از فروشگاه شهر کتاب می توانید کتاب را تهیه کنید. اگر در خارج هم باشید برایتان پست می کنند:
      goo.gl/dYJfcy

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: