کتابهای رایگان: فعالیت امن؛ توصیه‌هایی برای کنشگرانِ در خطر

1

در برخی از زمینه ها سرعت انتقال اطلاعات – مثلا ترجمه بعضی کتابهای روز و حتی انتقال فیلم های روز – در جامعه ایران و در میان ایرانیان فوق العاده است و در برخی از زمینه ها حتی نمی توان مقاله و جزوه ای پیدا کرد یا آنقدر دیر مطلبی منتشر می شود که اسباب تعجب است. سالها ست ایرانیان با پدیده مهاجرت روبرویند و در این زمینه کمتر کار و مطالعه و کتابی منتشر شده است و اگر هم شده نسبت به حجم عظیم مهاجرت هیچ است. همینطور سالها ست که کنشگران ایرانی در حال فعالیت خطر کرده اند و آزار دیده اند و بازداشت شده اند و به اعترافهای اجباری ناگزیر شده اند و حبس های طولانی کشیده اند اما کمتر مطلبی در باره روشهای فعالیت امن منتشر شده است. عمده آنچه بحث شده فعالیت امن آنلاین است. اما امنیت روی زمین و واقعیت جامعه چه می شود؟ کتابچه زیر که بر اساس تجربه زیسته کنشگران تهیه شده از این بابت در خور توجه است. امیدوارم بزودی جامعه ایران برای فعالیت های مدنی امن شود و هیچ کنشگری با آزار مقامات امنیتی و قضایی روبرو نشود اما تا آن زمان ثبت تجربه ها ارزشمند است. اگر زمانی این تجربه ها تاریخ شده باشد هم امروز هنوز واقعیت جاری است. – م.ج

اتحاد برای ایران

«فعالیت امن» (پاییز 1394) مؤثرترین راهکارها را برای کاهش خطرات و هزینه‌های فعالیت مدنی در ایران ارائه می‌دهد.‌ این جزوه با همکاری بیش از ۳۰ فعال ایرانی تهیه شده است. خواندن این جزوه آگاهی شما را در این سه حوزه افزایش می‌دهد:

 1. چگونه احتمال بازداشت و محاکمه را کاهش دهید؛
 2. در صورت بازداشت انتظار چه رویدادهایی را داشته باشید؛
 3. چگونه با کمترین آسیب دوران محکومیت خود را سپری کنید.

مهدیه جاوید این جزوه را تدوین کرده است. مهناز پراکند مسئول پژوهش و تدوین بخش حقوقی جزوه است. رضا قاضینوری، فیروزه محمودی و عباس حکیمزاده در روند پژوهش نقش عمدهای ایفا کرده و به تدوین جزوه کمک کردند.

اتحاد برای ایران از احمد احمدیان، آرش صالح، اکبر روحانی، امیر رشیدی، پویان محمودیان، دایان علایی، رحمان جوانمردی، زینب پیغمبرزاده، سمیه رشیدی، صالح کامرانی، علی تقیپور، علیرضا فیروزی، علیرضا موسوی، عماد هاشمی، کوهیار گودرزی، مهدی امینی زاده، میلاد حسینی، نازنین دیبا و دیگر فعالان و چهره هایی که از داخل و خارج از ایران به این پژوهش کمک کردند، اما به دلیل نگرانیهای امنیتی مایل به ذکر نامشان نیستند، تشکر میکند. بدون کمک فعالانی که با سخاوتمندی تجربیات خود را با ما درمیان گذاشتند و ساعتهای متمادی از وقت و زندگی خویش را به این پروژه اختصاص دادند، تهیه این جزوه ممکن نمی بود.

فهرست
روش پژوهش
مقدمه

 1. پیشگیری از بازداشت
 2. امنیت دیجیتالی
 3. وکیل
 4. دستگیری
 5. انتقال به بازداشتگاه
 6. بازجویی
 7. رفتارها و اقدامهای معمول بازجوها
 8. مؤثرترین روشها برای فاش نکردن اطلاعات مهم طی بازجویی
 9. اعتراف
 10. توبه و در خواست عفو
 11. زندان انفرادی
 12. اعتراض در زندان
 13.  در خواست همکاری
 14. دادگاه را بشناسید
 15. پیامدهای منفی زندانی شدن
 16. روشهای مواجهه با پیامدهای زندان
 17. خانواده
 18. نقش رسانه
 19. حق شهروندی و حقوق متهم
 20. حقوق متهم در زمان بازجویی
 21. دادگاه
  سخن آخر

چند کلمه در باره اتحاد برای ایران از مقدمه همین جزوه:

به دنبال سرکوب خشونت آمیز معترضان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، فیروزه محمودی، بنیانگذار سازمان اتحاد برای ایران، متاثر از این خشونتها تصمیم گرفت تظاهراتی جهانی برای جلب توجه افکار عمومی به رویدادهای تلخ ایران سازماندهی کند. این تصمیم در نهایت به برگزاری بزرگترین تظاهرات جهانی در حمایت از مردم ایران و حقوق آنها انجامید. در سوم خردادماه ۱۳۸۸، دهها هزار نفر در ۱۱۰ شهر مختلف در حمایت از ایرانیان به خیابانها ریختند. این حمایت جهانی جرقه تأسیس سازمان اتحاد برای ایران بود. امروز اتحاد برای ایران یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در شمال کالیفرنیا است که برای گسترش آزادی های مدنی در ایران تالش می کند. ما با تلاش برای بهبود وضعیت حقوق بشر، تقویت جامعه مدنی، و افزایش مشارکت شهروندان از طریق فناوری به رسالت خود جامعه عمل میپوشانیم.

کتابچه فعالیت امن، کاهش خطر و هزینه بازداشت را با مراجعه به این صفحه دریافت کنید.

Print Friendly, PDF & Email
Share.

۱ دیدگاه

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: