دانشنامه

دانشنامه ایرانیکا

http://www.iranicaonline.org/

دانشنامه ایرانیکا مهمترین دانشنامه انگلیسی زبان در باره ایران فرهنگی و تمدن ایرانی است. ویراستار ارشد آن دکتر یارشاطر است که علاوه بر ویراستاری دانشنامه چندین دوره کتاب در تاریخ و ادب ایران زیر نظرش منتشر شده است. تازه ترین دوره این کتابها تاریخ ادبیات ایران است. مقالات ایرانیکا به صورت آنلاین در دسترس است.

دانشنامه جهان اسلام
 http://www.encyclopaediaislamica.com/

بنیاد دائره المعارف اسلامی، نهادی است غیر انتفاعی که هدف اصلی آن تدوین و نشر دانشنامه جهان اسلام است. این بنیاد در سال ۱۳۶۲ در تهران تاسیس شد و در حوزه مطالعات جهان اسلام و ایران فعالیت خود را آغاز کرد و به تدریج به یکی از کانونهای اصلی و معتبر دانشنامه نگاری در قلمرو جهان اسلام تبدیل شد. مقالات دانشنامه تا حرف خ به صورت آنلاین در لینک بالا قابل دسترسی است.

مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی
http://cgie.org.ir/

مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی بزرگترین مرکز علمی غیردولتی ایران است و تا کنون ۲۱ جلد از دایره المعارف بزرگ اسلامی را منتشر کرده است. مرکز در اسفند ماه ۱۳۶۲ به منظور تدوین و انتشار دانشنامه‌های عمومی و تخصصی و کتب مرجع در ابعاد مختلف معارف بشری به ویژه فرهنگ و تمدّن اسلامی و ایرانی بنیاد نهاده شد. سر ویراستار مرکز سیدکاظم بجنوردی است. این مرکز تهیه و تولید ۱۷ دانشنامه و دوره های جامع تاریخی را در دستور کار دارد از جمله: دانشنامه ایران و دانشنامه فرهنگ مردم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: