راهنمای کتاب

Search
Close this search box.

در باره ما و شیوه تماس

راهنمای کتاب، یا راهک، سایتی داوطلب محور است که هدف‌اش جمع آوری نقدها و معرفی‌های کتاب است. بخش عمده این نقدها از منابع آنلاین انتخاب می‌شود ولی بخش کتاب مجلات کاغذی هم تا اندازه‌ای که در خارج کشور دسترس شود مورد توجه خواهد بود.

کتاب در سال‌های اخیر بتدریج مورد توجه سایت‌های خبری و فرهنگی قرار گرفته است و تعداد روز افزونی از سایت‌ها به معرفی و نقد کتاب توجه می‌کنند. بنابرین، راهک در درجه اول به جمع‌آوری نقدهای منتشرشده توجه دارد تا امکانی برای علاقه‌مندان کتاب ایجاد کند که تعداد بیشتری از این نقدها را ببینند.

راهک در انتخاب کتاب محدودیت موضوعی ندارد اما به دلیل محدودیت نیروی داوطلب امکان پوشش دادن به همه نقد و معرفی های منتشرشده را نخواهد داشت. در عین حال، راهک از همه مخاطبان خود دعوت می‌کند که با فرستادن لینک نقدهای کتاب این مجموعه را متنوع‌تر کنند. اگر هم خود شما مطلبی در باره کتابی نوشته اید و آن را در وبلاگ خود یا فیسبوک منتشر کرده اید باز هم می توانید آن را برای راهک بفرستید.

نشانی تماس ما برای ارسال لینک و نوشته و پرسش‌های احتمالی پیامگیر توئیتر و فیسبوک راهک است:

https://www.facebook.com/raahakreview/

توجه: با سپاس از همه دوستان اهل قلمی که با راهک تماس می‌گیرند و مطالب خوب و خواندنی می‌فرستند، یک نکته را باید برای بعضی از دوستان که ممکن است با راهک چندان آشنا نباشند یادآوری کنیم: در سایت راهک “معرفی کتاب” منتشر می شود اما منظور “خبر انتشار کتاب” نیست. اگر کتابی منتشر کرده اید فرستادن مشخصات آن به راهک متاسفانه به ما و شما کمکی نمی کند. راه حل ساده است:

از یکی از اهل فن بخواهید یادداشتی در حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کلمه در باره کتاب شما بنویسد و آن را معرفی کند. این معرفی را به همراه مشخصات کامل کتاب و عکس روی جلد آن برای ما بفرستید. سایز عکس اگر از حدود ۷۵۰ در ۳۵۰ کمتر نباشد بهترر است.

اگر هم اهل فن در دسترس نباشند باز راه ساده ای وجود دارد: از کتاب خود حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه انتخاب کنید و در فایل وورد برای ما بفرستید (فرستادن نسخه پی.دی.اف باعث می شود مطلب شما منتشر نشود). این برش از کتاب را به همراه مشخصات کامل کتاب (و نیز فهرست مطالب) و عکس روی جلد آن برای ما بفرستید. اینجا هم سایز عکس اگر از حدود ۷۵۰ در ۳۵۰ کمتر نباشد بهتر است (سایز عکس‌هایی که در بالای مطلب در راهک منتشر می‌شود در همین حدود است).

راهک مطلب بلند هم منتشر می کند؟ معمولا نه! ولی اگر مقاله‌ای دارید که علاقه‌مند به انتشار آن در راهک هستید و بلندتر از معمول است ما حدود ۲۰۰۰ کلمه آن را منتشر می کنیم و متن کامل مقاله را به صورت پی.دی.اف در اختیار خوانندگان می‌گذاریم. برای اینکه مقاله بلند شما تایید و منتشر شود باید متن آن در حد متعارف ویراسته باشد (مثلا فاصله اضافه نداشته باشد، نیم‌فاصله‌ها به هم نچسبیده باشند – بچچهای کتابخانهی شهر- و متن واقعا آماده انتشار باشد). متاسفانه از انتشار مقالات بلندی که ویرایش نشده باشد معذوریم. متن مقاله‌ها صرفا به صورت “وورد” باید به دست ما برسد تا راه برای حک و اصلاح ضروری باز باشد (سپس نسخه پی.دی.اف از آن تهیه خواهیم کرد).

راهک به سردبیری مهدی جامی منتشر می‌شود و انتشارات اچ‌اند‌اس مدیا در لندن طراحی و پشتیبانی سایت را برعهده دارد.

راهنمای کتاب یا راهک از شب یلدای ۱۳۹۳ رونمایی شده و معمولا پنج روز در هفته مطلب منتشر کرده است. اما در حال حاضر که صفحات کتاب در مطبوعات و دیگر رسانه‌ها فعال شده، راهک خود را مقید به انتشار روزانه نمی‌داند و صرفا مطالبی را منتشر می‌کند که از جهت خاصی ارزشمند می‌یابد و آن را در اختیار مخاطبان خود می‌گذارد. بخش مهمی از مطالب اخیر راهک به گزارش زندگی و «یاد»داشت‌های بزرگان قلم و نشر اختصاص می‌یابد و از این نظر نیز چشم به کار ارزشمند استاد افشار دارد: نادره کاران.  

*به روزشده در فروردین ۱۴۰۲

*تغییر راههای تماس در مهر ۱۴۰۰