اهل کتاب وبلاگستان

الفاظ مثنوی

http://alfazemasnavi.blogfa.com/post/1

این وبلاگ را مجید سلیمانی در تیرماه ۱۳۹۱ راه انداخت تا به شرح مشکلات ابیات مثنوی مولوی بپردازد. از آن زمان این کار را پیوسته دنبال کرده است و دو دفتر مثنوی و یک سوم اول دفتر سوم را شرح واژگانی داده است و ابیات همانند را هر جا لازم بوده از مثنوی یاد کرده است. نوعی تفسیر مثنوی به مثنوی. شرح روش کارش را در لینک بالا که به اولین پست او ارجاع می دهد بخوانید.

امیرمهدی حقیقت

http://www.amirmehdi.com/blog

وبلاگ امیر مهدی حقیقت مترجم کتابهای داستان و ادبیات وبلاگی است که به ترجمه و مسائل آن و مباحث ادبی و نقد و معرفی کتابها و نویسندگان خارجی اختصاص دارد.

به خاطر کتابها

http://dedicatedtobooks.blogspot.nl

نویسنده این وبلاگ با نام سارا می نویسد و از معدود وبلاگهایی است که نام اش را با کتاب ساخته و دلبسته کتابها ست. چند سالی است در افغانستان با نهادهای بین المللی همکاری دارد.

چشم انداز

http://cheshmandaz.org

وبلاگ دکتر عباس جوادی از مدیران رادیو آزادی که پژوهشگر تاریخ و ادبیات است و بخصوص در زمینه ترک شناسی مطالعه می کند.

خوابگرد؛ رضا شکراللهی

http://www.khabgard.com/

رضا شکراللهی تا قبل از فیلتر شدن وبلاگ اش یکی از پرخواننده ترین وبلاگهای ادبی را می نوشت. تازگی خوابگرد را با دعوت از نویسندگان مهمان برای نوشتن نقد کتاب فعال کرده است. لینکدونی خوابگرد هم همیشه فعال بوده است و یکی از بهترین لینکدونی های وبلاگستان فارسی است.

دوات؛ رضا قاسمی
http://www.rezaghassemi.com/davat.htm

دوات نشریه‌ایست کاملاً شخصی. چون:
ـ با هیچ متری تعارف نمی‌کند.
ـ نه روزنامه است، نه ماهنامه. نه هفته نامه نه شبنامه. هروقت میلش کشید منتشر می‌شود. لحظه به لحظه تغییر می‌‌کند. و همیشه چیزی به آن افزوده یا از آن کم می‌شود.
ـ دوات نشریه ایست بی ادب. از کسی کار قبول نمی‌کند، اما از هرکسی که جایش در دوات یاشد، با اجازه‌ی صاحب کار، مطلب چاپ می‌کند.دوات ، خیلی ساده ، انتشار عمومی یک سلیقه‌ی شخصی است، همین.
ـ الواح شیشه‌ای روزنوشت های من است حتا اگر شب‌ها نوشته شوند یا اصلا نوشته نشوند. روزنوشت به آقتاب انداحتن عرصه‌ی شخصی‌ست.
ـ بخش مقاله در انحصار صاحب دوات است. بخش داستان در انحصار صاحبان قلم، جایی که وقف شده است برای مطالب دلچسب دیگران.
ـ بخش طنز عمدتاً اختصاص دارد به طنزهای ناخواسته‌ی دیگران.
ـ‌ بخش شعر اختصاص دارد به شعرهایی که به دلم چنگ زده اند.
ـ پستو جای همه جور خرت و پرتی هست، چیزهایی که آدم فکر می‌کند شاید روزی به درد بخورند.
ـ کلام آخر، دوات پستوی روح من است.

محمدکاظم کاظمی

http://mkkazemi.persianblog.ir

وبلاگ محمدکاظم کاظمی شاعر سرشناس افغانستانی مقیم ایران وبلاگی است در خدمت نقد کتاب و شعر فارسی و بیدل شناسی و مباحث زبانی و نگارشی.

نشانی سایت و بخش نقد کتاب آن:
http://www.mkkazemi.com/category/naqd

مداد؛ حسین نوش آذر

http://www.medad.net/wpm/

حسین نوش آذر نویسنده و مترجم و روزنامه نگار است. چند مجله منتشر کرده و مداد هم مجله آنلاین او ست. در مداد از کتاب و نقد می نویسد و کتابهای ترجمه شده خود او را هم می توانید اینجا پیدا کنید.

 

این فهرست ناتمام است. اگر وبلاگ شما به کتاب می پردازد به ما بنویسید:

shoma@raahak.com