راهنمای کتاب

Search
Close this search box.

ایوان جان؛ گزیده آثار احمد غزالی

میراث مکتوب

ایوان جان، عنوان یکی از مجلدات مجموعه «گنج حکمت» است که به آثار احمد غزالی، برادر کوچک ابوحامد محمد غزالی، فلیسوف قرن پنجم پرداخته است. گزینش و توضیح و خوانش متن برعهدۀ دکتر نصرالله پورجوادی بوده است.

مجموعۀ «گنج حکمت» گزیده‌ ای است از آثار منثور پارسی که اگرچه ناشناخته نیستند اما به اندازه ‌ای که باید و شاید خوانده نشده ‌اند. از این‌رو بنای فراهم ‌آورندگان این مجموعه برآن بوده که از هر جهت، متنی گیرا و تاثیرگذار به دست بدهند تا لااقل این اندازه از میراث گرانبهای ادب پارسی خوانده و فهمیده شود.

انتخاب‌ها کار استادانی است که غالبا آن را تصحیح کرده و با احاطه‌ای که به محتوای اثر داشته‌اند، ضمن انتخاب بهترین فرازها کوشیده‌اند تا با گذاشتن حرکت‌ روی کلمات و علامت‌گذاری صحیح و آوردن معانی واژه‌ها و عبارات، خواننده را در خواندن متون قدیم یاری دهند.

در مجموعه «گنج حکمت» بیش از هر چیز به حکایت پرداخته شده است؛ زیرا بسیاری از نویسندگان، خصوصاً نویسندگان صوفیه، عموماً از قالب حکایت به سبب توانایی آن در جلب مخاطب استفاده کرده‌اند.

احمد غزالی که ایوان جان آثار او را معرفی می کند، صوفی است و تصوف او عاشقانه. در این تصوف نسبت یا رابطه انسان با خدا از راه عشق در نظر گرفته می‌شود. تصوف عاشقانه را می‌توان دربرابر تصوف عابدانه قرار داد.

مشخصات کتاب:
ایوان جان (گزیدۀ آثار پارسی احمد غزالی)، گزینش، توضیح و تصحیح: نصرالله پورجوادی، تهران: معین، ۱۳۹۳، ۱۹۰ صفحه، بها: ۳۲۰۰۰۰ ریال، شمارگان: ۲۲۰۰ نسخه.

———————–
*با تلخیص بخش آخر معرفی که به نظر آشفته می رسید. برای توضیح مفصل تر در باره این مجموعه نگاه کنید به این معرفی در بی بی سی فارسی: گنج حکمت، متون ادب فارسی با صدا

همرسانی کنید:

مطالب وابسته