راهنمای کتاب

Search
Close this search box.

آغاز بی‌ثباتی خاورمیانه انقلاب ایران و رفتن شاه بود

عبدالله قراگزلو
کیهان لندن

روزنامه پر تیراژ فیگارو چاپ پاریس در شماره‌ی پنج‌شنبه ۲۶ نوامبر خود از انتشار یک کتاب جالب و خواندنی زیر عنوان «خاطرات ایران، توطئه و خیانت»* نوشتۀ امیراصلان افشار خبر داد.

امیر اصلان افشاراین کتاب شامل چندین بخش از دوران کودکی، تحصیلات دبستانی، دبیرستانی و دانشگاهی دکتر افشار و مشاغل مهمی است که داشته است.

امیراصلان افشار در ۱۴ سالگی از طرف خانواده برای تحصیل به آلمان فرستاده شد. او در دوران جنگ جهانی دوم با سختی‌ها و دشواری‌های بسیار موفق به اخذ دکترای خود در رشته علوم سیاسی با درجه ممتاز از دانشگاه وین اتریش شد و پس از بازگشت به ایران، وارد وزارت امور خارجه شد و بعد از آن، دو دوره به نمایندگی مجلس انتخاب گردید. دکتر افشار در مقام‌های مهمی چون سفیر ایران در اتریش، آمریکا، مکزیک و آلمان منصوب شد. زمانی که سفیر ایران در اتریش بود به ریاست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد. آخرین سمت دکتر امیراصلان افشار، ریاست کل تشریفات دربار شاهنشاهی بود که در سال ۱۳۵۷ زمانی که پادشاه و شهبانو ایران را ترک کردند او نیز همراه آنان از ایران خارج شد. آنچه در این دوران بر دکتر افشار گذشته است را وی در کتابی به زبان فارسی در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد. کتابی که با استقبال بسیار روبرو شد و پس از چند ماه به چاپ دوم رسید.** در ایران نیز همین کتاب بدون آنکه به آن چیزی اضافه یا کم کرده باشند چاپ شده است و در اکثر کتاب‌فروشی‌های تهران و شهرستان‌ها به ‌فروش می‌رسد. [در کتابخانه ملی چنین رکوردی دیده نمی شود.]

در دیداری که این هفته با دکتر افشار داشتم، در مورد این کتاب که حالا به زبان فرانسه و با اضافه کردن بخش‌هایی به آن، منتشر شده است پرسیدم، این بخش‌هایی که به کتاب افزوده شده، شامل چه موضوع و چه مسائلی است؟ بخصوص که این بار شما بر روی جلد کتاب از دو لغت «توطئه» و «خیانت» استفاده کرده‌اید. دکتر افشار پاسخ داد: «این کتاب را کریستیان پهلوی با تسلط وافری که به زبان فرانسه دارد ترجمه کرده و یک مقدمه هم کریستیان مالار مفسر برجسته و نامدار فرانسوی بر کتاب نوشته که هم شایان توجه است. آقای مالار که چندین مصاحبه نیز با اعلیحضرت داشته است، براندازی نظام پادشاهی در ایران را حاصل یک توطئه از داخل کشور و خارج از ایران می‌داند.»

«کریستیان مالار هم شبکه خبری سی ان ان و هم بی بی سی را در پاریس نمایندگی می‌کند و از مفسران همیشگی تلویزیون کانال ۳ فرانسه است و مدت ده سال نیز در آمریکا مشاور و نماینده کانال ۳ فرانسه بود. همین آقای مالار در پیشگفتار کتاب من با قاطعیت می‌گوید این یک توطئه بوده که قدرت‌های جهانی دیگر تاب تحمل پادشاهی که به ایران و منطقه خاورمیانه ثبات داده بود را نداشتند و برای رسیدن به هدف و امیال‌شان دست به توطئه زدند و خیانت بارز کسانی چون فردوست و قره‌باغی در ارتش و دیگران در مقام‌هایی که داشتند زمینه‌ساز این براندازی شد. مالار در آخر این مقدمه‌ای که بر کتاب من نوشته آورده است: حال می‌توانم بگویم آنچه محمدرضاشاه درباره این که ثبات خاورمیانه بستگی به ثبات ایران دارد را باید بپذیریم و بگوییم پیش‌بینی شاه در این مورد درست از آب درآمد.»

دکتر افشار در ادامه با اشاره به اینکه «امروز به‌وضوح می‌توان دید که پس از محمدرضاشاه در همین خاورمیانه چه بحران‌های واقعاً اسف‌باری که روی نداده است» گفت: «چه آتش‌هایی که خرمن هستی و زندگی ملل و مردمی را که حق زیستن و خوشبخت بودن را دارند به ‌باد نداده است. مالار در مقدمه‌اش بر این مهم نیز تاکید دارد همان‌طور که شاه همیشه می‌گفت اگر آرامش و ثبات در ایران به هم بخورد خاورمیانه نیز به هم خواهد خورد، یک واقعیت است که باید آن را بپذیریم.»

دکتر افشار آنگاه به بیماری شاه فقید اشاره کرد و گفت: «در تماسی که با دکتر سفران طبیب اعلیحضرت که تنها پزشک مورد اعتماد وی و از انسان‌های شریف و با حقیقت است داشتم، در مورد عمل طحال ایشان در آمریکا پرسیدم که عمل چگونه انجام گرفت.  دکتر سفران در کنار اعلیحضرت تا آخرین روز حیاتش بود و کسی بود که در دفتر بیماری شاه، ساعت و روز درگذشت شاه را که ساعت ۹ صبح ۲۷ ژوئیه ۱۹۸۰ بود ضبط کرد. او در گزارشی که برای ما تهیه کرده بود، به طور کامل به بیماری پادشاه و عمل جراحی طحال او  اشاره می‌کند و آن جراحی صورت گرفته در آمریکا را درست و کامل نمی‌بیند و اضافه می‌کند حتی تازه دکتر شده‌ها هم می‌توانند گواهی دهند که عمل انجام شده روی طحال اعلیحضرت به ‌درستی انجام نگرفته است.»

کنفرانس گوادلوپ

جیمز کالاهان، ژیسکار دستن، جیمی کارتر، هلموت اشمیت در گوادلوپ

دکتر افشار در ادامه گفت: «بهتر است کسانی که می‌خواهند از ماجرای بیماری اعلیحضرت و نحوه عمل جراحی انجام شده روی شاه  آگاه شوند به صفحه ۳۳۸ تا ۳۴۵ کتاب مراجعه کنند تا حقایق را از زبان دکتر سفران فرانسوی بشنوند.» به‌ گفته کریستیان مالار این نوع جراحی، خود توطئه و خیانتی است که در مورد شاه فقید ایران صورت گرفته است.

بعد دکتر افشار به اجلاس گوادولوپ اشاره می‌کند که در ششم ژانویه ۱۹۷۹ سران کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در این جزیره گرد آمدند و تصمیم گرفتند پشت شاه را خالی کنند و از رفتن خمینی به ایران حمایت کنند که این هم یک توطئه دیگر بود. در این مورد آقای ایو مونه که زمانی رئیس اطلاعات و امنیت داخلی و خارجی فرانسه بود و بعدها به استانداری گوادلوپ برگزیده شد به دکتر افشار می‌گوید: «در گوادلوپ او شاهد این توطئه بوده زیرا در آن نشست، کارتر گفت از آنجا که خمینی مرد با ایمان و خداپرستی است و من هم مرد با خدا و با ایمانی هستم پس خوب با هم کنار خواهیم آمد. آقای ژیسکاردستن هم بیماری شاه را مطرح کرد که دیگر قادر به اداره امور کشور نیست که جیمی کارتر هم بر بیماری شاه صحه می‌گذارد و کالاهان با استقبال از حمایت از خمینی، اشمیت را نیز که مردد بود، با رفتن شاه موافق می‌کنند و گروهی که در نوفل لوشاتو اجتماع کرده بودند و از خمینی در حال ساختن یک قدیس بودند به سران چهار کشور تلگراف تبریک می‌زنند؛ آنهم با امضای قطب‌زاده.»

دکتر امیراصلان افشار می گوید: «وقتی از آقای بونه تبریک گروه ساکن در نوفل‌ لوشاتو را پرسیدم، گفت درست است؛ من خودم آن تلگراف را با امضای قطب‌زاده دیدم.»

کتاب دکتر افشار حاوی مطالب جالب، بسیار خواندنی و شامل ۱۲۰ قطعه عکس تاریخی است.

دکتر افشار در این کتاب از روحیات شاه، عشق بسیار او به پیش بردن کشور و رفاه مردم و از خیانت افرادی چون فردوست و قره‌باغی در ارتش و چند تنی در مشاغلی که داشتند، از کارشکنی‌های ساواک و مسائل مختلف پرده برداشته است و برخلاف آن دسته و گروهی که سطحی و غرض‌ورزانه مسائل را مورد بررسی قرار می‌دهند، با انصاف و مروت بر حقایق و نارسایی‌ها انگشت نهاده است.

دکتر افشار درمورد آنهایی‌که در انتقاد از شاه ید طولایی دارند و خدمات دودمان پهلوی را به کشور نادیده می‌گیرند، می‌گوید: «این بدگویی‌ها و بی‌انصافی‌ها سبب نخواهد شد که آفتاب حقیقت زیر ابرهای تیره پنهان بماند و کاش انصاف داشتند و می‌دیدند که وقتی شاه رفت چه بر مردم ایران و منطقه آرام و با ثبات خاورمیانه آمده است و چگونه در منطقه‌ای که روزی جزیره ثبات بود امروز در هر گوشه‌اش آتشی زبانه می‌کشد و مردم ایران هم هنوز دارند تاوان سنگین این رویدادها و نبود شاه در کشور را می‌پردازند.»

دکتر افشار در پایان این گفتگو اضافه کرد: «به ‌نظر من، رضاشاه بزرگ و محمدرضاشاه پهلوی ستارگانی هستند که همیشه در آسمان ایران خواهند درخشید».

Memoires d’Iran Complots et Trahisons / کتاب دکتر امیراصلان افشار در شرکت اینترنتی «آمازون» و از تاریخ ۱۱ دسامبر در همه کتا‌ب‌فروشی‌های فرانسه به بهای ۲۷ یورو به فروش می‌رسد.
—————————————–
**خاطرات دکتر امیر اصلان افشار: آخرین رئیس کل تشریفات دربار محمد رضا شاه پهلوی، علی میرفطروس، کانادا، نشر فرهنگ، ۲۰۱۲، ۷۱۸ صفحه.

همرسانی کنید:

مطالب وابسته