مهتاب در کویر: روایت لایه‌های پنهان جامعۀ ما

ابراهیم داریوش

چهارمین اثر بانو خجسته الهام زیر نام «مهتاب در کویر» خوشبختانه به همت «نشر پرند» از چاپ برآمده و نشر گردیده است. این رویداد خجسته را برای بانو خجسته، حلقۀ دوستانش، اهل کتاب و نوشتن خجسته باد میگویم.

امشب، ۲۸ حوت / اسفند، موفق شدم این کتاب را بخوانم. کتاب دارای حجم کوچک (۱۳۸) صفحه، اما محتوای آن خیلی فربه تر و بالاتر از این حجم نسبتا اندک است. «مهتاب در کویر» از لحاظ سوژه و محتوا مانند کتاب «روشنای خاکستر» نوشتۀ زهرا یگانه است. نویسنده با زبان مهتاب سعی کرده است روایت های ناگفته و لایه های پنهانی که در زندگی خانوادگی، اجتماعی و فردی هرکدام از افراد جامعه ما وجود دارد و برای ما آشنا است را بیان نماید. خشونت پروری، قمندان سالاری، زورگویی، بی اعتمادی، زن بازی و… توهین و تحقیرهایی که علیه زن روا داشته میشود در این کتاب با یک زبان شیرین و روان بیان شده است.

«مهتاب» شخصیت اول این داستان در بدخشان زندگی میکند، شاید چشمدیدها و تجربیات خود نویسنده و یا از دوستان او باشد. به هرحال در هنگام خوانش این کتاب خواننده احساس میکند که نویسنده خودش در گیر این ماجرا ها بوده است و گاه من به عنوان خواننده نیز خود را در این داستان می یافتم که این موضوع باعث میشد در برخی حالات زیر بار احساسات و تجربیات گذشته خودم نیز قرار بگیرم.

این کتاب علاوه از محتوای با اهمیتی که دارد از یک متن سلیس و روان نیز برخوردار است که خواننده را جذب خود می سازد. 

«مهتاب در کویر» از آن دسته کتاب هایی است که در افغانستان به ندرت نوشته و چاپ میشوند.
ممنون از بانو خجسته الهام بخاطر اهدای این تحفۀ نوروزی به دوستان و جامعۀ فرهنگی.

همرسانی کنید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print

مطالب وابسته