راهنمای کتاب

Search
Close this search box.

خرافه های سیاسی از عهد صفوی تا آخرالزمان احمدی نژادی

هادی خوجینیان

کتاب “خرافات به مثابه‌ی ایدئولوژی در سیاست‌های ایرانیان از مجلسی تا احمدی نژاد” به فارسی ترجمه شد.

این کتاب، پژوهش ارزشمندی است از دکتر علی رهنما، استاد اقتصاد و مدیر کارشناسی ارشد برنامه‌ی هنر در خاورمیانه و مطالعات اسلامی در دانشگاه آمریکایی پاریس. اصل کتاب به زبان انگلیسی نوشته شده (کمبریج، ۲۰۱۱) و فرهاد مهدوی آن را از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است.

مطالعات خاورمیانه کمبریج، در پاراگراف کوتاهی که در پشت جلد همین کتاب آمده، در شناسایی این اثر خواندنی می‌نویسد:

قرائت و خوانش خرافاتی جهان بر پایه‌ی مذهب ممکن است که به لحاظ شخصی و خصوصی متضمن ضرر و زیان چندانی نباشد، اما به کار گرفتن آن به مثابه‌ی ابزار سیاسی میتواند مفاهیم شیطانی و گمراه کننده‌ی فراوانی در بر داشته باشد. این کتاب گیرا، تالیف علی رهنما، روشنفکر برجسته‌ی ایرانی نیز خرافات و باورهای رمزآلود موثر و متنفذ در ایدئولوژی و استراتژی سیاسی در ایران را از زمان سلسله‌ی صفوی در قرن شانزدهم تا روزهای کنونی شرح میدهد. دوام این باورها ریشه در روایات عامیانه‌ی تشیع دارد که توسط روحانی بلند پایه، محمد باقر مجلسی در قرن هفدهم میلادی گرد آوری و سیستماتیزه شده است.

مجلسی که در ایران به عنوان پدر تشیع شناخته میشود، معتقدان را تشویق میکند تا مفاهیم فانتزی و تخیلی را به عنوان بخشی از اعتقاداتشان بپذیرند، و به رهبران خود به عنوان ابر انسان، احترام بگذارند.

بر اساس آنچه رهنما با مطالعه‌ی دقیق منابع فارسی و نمونه‌هایی از سیاستهای ایرانیان معاصر نشان میدهد، رهبرانی چون محمد رضا شاه پهلوی و محمود احمدی نژاد، در ارتباط با عالم غیب است که خود و دوستانشان را نمایندگان خدا میدانند و رقبایشان را شیطان مجسم معرفی میکنند.

کتاب در ۳۳۰ صفحه و ۱۰ فصل و فصل نتیجه گیری پایانی تنظیم شده است.

نشر مهری در لندن ناشر کتاب است و بنا دارد که آن را در فرمت Ebook نیز در اختیار علاقمندان این کتاب خواندنی قرار دهد. این شماره “۷-۳-۹۸۶۹۳۲۱-۰-۹۷۸” شماره ی شابک یا ISBN ترجمه کتاب “خرافات به مثابه‌ی ایدئولوژی در سیاست‌های ایرانیان از مجلسی تا احمدی نژاد” است و علاقه مندان میتوانند این کتاب را از طریق تماس با ای میل نشر مهری تهیه نمایند.

آی میل آدرس نشر مهری نیز از این قرار است : mehripublication@gmail.com

همرسانی کنید:

مطالب وابسته